11 września 2012

Arrugas


reż. Ignacio Ferreras
scen. Paco Roca, Ignacio Ferreras, Ángel de la Cruz, Rosanna Cecchini
2011


„Arrugas” („Zmarszczki”, które jakiś tłumacz z nieodgadnioną fantazją zamienił tak, iż polski tytuł filmu brzmi „Dyskretne uroki starości” zmieniając sens i zabierając całą wieloznaczność oryginału...) to film, który trzeba znać i mam nadzieję, że w najbliższym czasie pojawi się w polskich kinach (jeśli tylko się o tym dowiem, od razu Was poinformuję!).
Dlaczego?


To niespotykana historia (a w szczególności w świecie animacji!), przepięknie zrealizowana, nagrodzona dwiema nagrodami Goya (za najlepszy film animowany i najlepszy scenariusz adaptowany), powstała na podstawie wyjątkowego komisku, którego autorem jest Paco Roca.


Emilio trafia do domu starców po tym, jak jego syn decyduje, iż nie ma siły dłużej się nim opiekować. Jest zagubiony i przestraszony, czuje się nieswojo pośród takiej ilości chorych w jesieni życia, ponadto nie wie tak naprawdę, jaka jest jego sytuacja zdrowotna i umysłowa. Zamieszkuje w pokoju z Miguelem: nowy kompan jest zupełnym przeciwieństwem spokojnego Emilio.


Miguel jest zgorzkniały, pewny siebie i bardzo ironiczny w obserwacji świata, w jakim się znalazł. Mężczyźni zaprzyjaźniają się jednak i Miguel obiecuje, że zrobi wszystko, by Emilio jak najdłużej mógł cieszyć się świadomym, wolnym od postępującej choroby (mimo że niekoniecznie szczęśliwym) pobytem w ośrodku.


Komiks o chorobie Alzheimera? Animacja o tej samej tematyce? Skąd pochodzi cały ten pomysł, opowiem Wam w kolejnym, dosyć specjalnym wpisie. Tymczasem mogę zapewnić, że to tytuł, którego absolutnie nie można przegapić, mimo że miejscami jest wprost przejmująco smutny...


PS. Niedawno pisałam bardzo dużo o animacjach (wszystko, co do tej pory pojawiło się w tym temacie na blogu możecie poczytać TUTAJ), mam wrażenie, że przez długi czas nieco zapominałam o tej formie filmowej ekspresji. Na pewno animacje pojawią się tutaj jeszcze wielokrotnie.
Zapraszam też na blogowego Facebooka!


ilustracje: arrugaslapelicula.com

4 komentarze:

 1. Wzrusza i daje do myślenia. Zdecydowanie warto zobaczyć!

  OdpowiedzUsuń
 2. kolejny film, który muszę dodać do listy "do obejrzenia", do którego mnie zachęcasz. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie muszę obejrzeć, nie słyszałam o nim a zapowiada się znakomicie. Fajnie, że tu trafiłam, dodaję cię do swoich ulubionych blogów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. blog pozytywnie zakręcony, zupełnie inny jak większość.

  ***
  Zawsze zapraszam do siebie. Jestem projektantką, która swoją pasję realizuje na blogu. Będzie mi niezmiernie miło jak mnie odwiedzisz. Gdy uważasz, że coś fajnego robię zaobserwuj mnie, ja również się odwdzięczę.
  ***
  www.zapalov.blogspot.com - blog o moim projektowaniu mody

  OdpowiedzUsuń