30 marca 2010

The 2010 Hollywood Portfolio


Genialna Annie Leibovitz także w tym roku uraczyła czytelników "Vanity Fair" kolejną świetną sesją, w której głównymi bohaterami są reżyserzy najgłośniejszych filmów ostatnich miesięcy i aktorzy, którzy w nich wystąpili. Zdjęcia są jak zwykle wysmakowane, stylowe i przedstawiają twórców filmów, które naprawdę TRZEBA zobaczyć.

(poprzednią sesję możecie obejrzeć TUTAJ i TUTAJ)

JAMES CAMERON i jego Kamera Fusion 3-D
Wizjoner


Razem nakręcili jeden film: Avatar - 2009
Mogę jedynie powtórzyć coś, co już pisałam, cytując co na pierwszych zajęciach z kina współczesnego powiedział mój wykładowca: " o Avatarze będziecie opowiadać wnukom jako o tym filmie, który w dużym stopniu wyznaczył kierunek dla kinematografii". Avatar to bowiem nie tyle film, co zjawisko. Rekordzista box-office'ów, światowa sensacja i pozostaje tylko pytanie: Co jeszcze pokaże nam Cameron?

PETER JACKSON I SAOIRSE RONAN
Zjawy


Razem nakręcili jeden film: Nostalgia Anioła (The Lovely Bones) - 2009
Rola Ronan porównywana jest do roli Kate Winslet w Niebiańskich Istotach z 1994. To właśnie wtedy młodziutka Winslet, świetnie obsadzona przez reżyserującego Jacksona mogła mówić o prawdziwym przełomie w swojej karierze. Co prawda Ronan za rolę drugoplanową w Pokucie otrzymała już nominację do Oscara, jednak ciągle czeka jeszcze na moment, kiedy jej talent mógłby w pełni eksplodować. Teraz okaże się, czy Jackson znów będzie równie szczęśliwym reżyserem dla kolejnej początkującej aktorki.

TODD PHILLIPS (drugi od prawej) ORAZ ZACH GALIFIANAKIS, ED HELMS I BRADLEY COOPER.
Najlepsi Kumple


Nakręcili razem jeden film: Kac Vegas (The Hangover) - 2009
Przyznam, że to było moje największe rozczarowanie Złotych Globów (nagroda w kategorii: Najlepsza komedia lub musical, przyznam, że celowałam w 500 dni miłości). Nie kupuję fabuły ani humoru tego filmu, ale muszę przyznać, że Bradley Cooper wygląda tak dobrze, że można ten film obejrzeć bez wyrzutów sumienia, że zupełnie zmarnowało się czas.

QUENTIN TARANTINO I CHRISTOPH WALTZ
Łobuzy


Nakręcili razem jeden film: Bękarty Wojny (Inglourious Basterds) - 2009
Quentin Tarantino miał odwagę, by opowiedzieć o własnej wizji II Wojny Światowej. Trzeba przyznać, że ryzykował sporo: oskarżenia o obrazoburcze podejście do tematu, bulwersującą demitologizację czy niewybaczalne wykpienie. A jednak, zyskał uznanie zarówno widzów jak i krytyków. Plus zasłużony Oscar za rolę drugoplanową dla Waltza, o której Vanity Fair napisało: "It’s the kind of performance that a prankster like Tarantino might call S-S-sen-sational".

KATHRYN BIGELOW I JEREMY RENNER
Blizny Wojenne


Razem nakręcili jeden film: The Hurt Locker - 2009
To bardzo powściągliwy, przez co niezwykle poruszający obraz codzienności amerykańskich żołnierzy w Iraku. Ile można zaryzykować, jakie psychiczne, emocjonalne i moralne bariery trzeba pokonać, aby ukończyć pomyślnie każdą akcję na froncie? Bigelow nie ocenia, nie moralizuje, ale pokazuje, że doświadczenie wyniesione z wojny jest dla USA znacznie bardziej traumatyczne, niż mogłyby się tego spodziewać.
Plus Oscary za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, dźwięk, montaż i montaż dźwięku.

Ciąg dalszy nastąpi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz