20 października 2009

Annie


W marcu tego roku moje zdecydowanie ulubione pod względem fotograficznym "Vanity Fair" opublikowało fantastyczną sesję zdjęciową - przed obiektywem genialnej Annie Leibovitz stanęli reżyserzy kilku największych hitów 2008 z odtwórcami głównych ról w ich filmach.

enjoy!

DANNY BOYLE i DEV PATEL
chłopcy z Dickensa


Razem nakręcili jeden film: Slumdog. Milioner z Ulicy (Slumdog Millionaire) - 2008
stał się on objawieniem zeszłego roku, zgarnął najważniejsze nagrody od Oscarów przez BAFTĘ, Camerimage po Złote Globy. Obraz wywołał rozliczne kontrowersje, jak pisze Marta Strzelecka dla "Gazety Wyborczej": "Biednym przeszkadza robienie z ich problemów teledysku dla Zachodu, bogatym - promowanie stereotypowego wyobrażenia o kraju".
nie zmienia to faktu, że film jest szczerze zachwycający.

DARREN ARONOFSKY i MICKEY ROURKE
Zapaśnicy


Razem nakręcili jeden film: Zapaśnik (The Wrestler) - 2008
czyli wielki come back Mickey'a Rourke, który udowodnił, że powinniśmy o nim myśleć nie tylko jako o byłym symbolu seksu, ale i świetnym aktorze (i który będąc już laureatem Złotego Globu miał wielką szansę na Oscara, gdyby nie inna wielka rola i następujące spotkanie:)

GUS VAN SANT i SEAN PENN
The Milk Men


Razem nakręcili jeden film: Obywatel Milk (Milk) - 2008
Rola Harvey'a Milka, pierwszego otwarcie przyznającego się do homoseksualizmu polityka, który został wybrany do władz miejskich (USA) przyniosła Pennowi drugiego Oscara (wcześniejszego otrzymał za film "Rzeka Tajemnic" w 2004) - przyznam, że był to mój faworyt, gdyż po prostu uwielbiam jego sposób gry, aktorsko jest absolutnie doskonały w każdym calu.

SAM MENDES i KATE WINSLET
PartnerstwoRazem nakręcili jeden film: Droga do Szczęścia (Revolutionary Road) - 2008
Jedno z najbardziej utalentowanych małżeństw współczesnej kinematografii. Winslet w wywiadach wspominała, że na pierwsze spotkanie z Mendesem poszła, bo "reżyserowi z Oscarem się nie odmawia" (wynik sukcesu doskonałego "American Beauty" z 2000). Co prawda ich pierwszy plan współpracy nie został zrealizowany, jednak dalszy scenariusz ich znajomości jest powszechnie znany i zdecydowanie optymistyczny. Miejmy tylko nadzieję, że za jakiś czas postarają się powtórzyć partnerstwo na linii przed-za kamerą.

PENÉLOPE CRUZ i WOODY ALLEN
Dziwna ParaRazem nakręcili jeden film: Vicky Cristina Barcelona - 2008
Paradoksalnie, to nie za sprawą mistrza Pedro Almodóvara, ale Woody'ego Allena Penelope Cruz ugruntowała Oscarem swoją pozycję w Hollywood. I jeśli rzeczywiście, jak krążą kuluarowe anegdoty, Cruz przeczytała scenariusz i zdecydowała się przyjąć rolę w jedyne dwie godziny, można powiedzieć, że ma niesamowity instynkt.

ciąg dalszy nastąpi...

2 komentarze:

  1. Jeśli kiedykolwiek będziesz mnie chciała ubrać to chce ubierać się jak Dev Patel do tej sesji!

    OdpowiedzUsuń
  2. PENÉLOPE CRUZ to jedna z moich ulubionych aktorem :) Nie dość że ładna to jeszcze z wielkim talentem aktorskim :)

    OdpowiedzUsuń