1 kwietnia 2010

The 2010 Hollywood Portfolio c.d.


Dzisiaj kontynuacja Portfolio 2010 by Annie Leibovitz, jak nietrudno się domyślić, subiektywnie najlepsze zostawiłam na deser.

PEDRO ALMODÓVAR I PENELOPE CRUZ
Romantycy


Razem nakręcili cztery filmy: Drżące Ciało (Carne Tremula) - 1997, Wszystko o mojej matce (Todo sobre mi madre) - 1999, Volver - 2006 i Przerwane Objęcia (Los Abrazos Rotos) - 2009
To moja filmowa para idealna. Jak napisało Vanity Fair: "Almodóvar wykorzystuje narrację w filmie do pokazania Cruz w najróżniejszych sytuacjach na wiele sposobów (...). We wszystkich przypadkach dowodząc, że kamera ją kocha równie bardzo, jak on sam".
o Przerwanych Objęciach pisałam TUTAJ, a o kobietach w kinie Almodóvara TUTAJ

LEE DANIELS ORAZ MO'NIQUE I GABOUREY SIDIBE
The Real Deal


Razem nakręcili jeden film: Precious: Based on the Novel Push by Sapphire - 2009
Ta historia jest autentycznie wstrząsająca. Horror młodej, zakompleksionej dziewczyny, mieszkającej z terroryzującą ją matką ogląda się ze specyficzną mieszaniną oburzenia, współczucia i litości, które poczuć można bardzo rzadko (na przykład podczas oglądania filmów Todda Solondza). Precious, molestowana seksualnie przez ojca marzy o sławie, która tutaj jest raczej karykaturalną metaforą zainteresowania jej problemami. Obowiązkowy, chociażby dla świetnego aktorstwa.

LONE SCHERFIG I CAREY MULLIGAN
Dziewczęta z Problemami


Razem nakręciły jeden film: Była sobie dziewczyna (An Education) - 2009
Scherfig, Dunka, przeszła długą reżyserską drogę od eksperymentów w duchu zasad Dogmy 95 aż po swój przełomowy film Włoski dla Początkujących (2000). An Education jest balladą o dojrzewaniu i pułapkach dorosłości oraz, co się z tym wiąże, konieczności bycia odpowiedzialnym za wszystkie podjęte decyzje i ich konsekwencje. A Mulligan błyszczy i sprawia, że można się w niej zakochać na zabój.
O filmie pisałam kilka dni temu, TUTAJ

TOM FORD ORAZ COLIN FIRTH I JULIANNE MOORE
Piękni Ludzie


Nakręcili razem jeden film: A Single Man - 2009
Kochanek angielskiego profesora ginie w wypadku samochodowym. On sam musi radzić sobie nie tylko ze stratą, ale i swoja tożsamością w początkach lat 60. To film, którego jestem chyba najbardziej ciekawa. Mówi się, że Tom Ford uciekł od pokazywania łatwego homoerotyzmu i okazał się idealnym kandydatem do zekranizowania powieści Christophera Isherwooda. A główna rola Firtha jest podobno zachwycająca.

SCOTT COOPER I JEFF BRIDGES
Grajkowie


Nakręcili razem jeden film: Crazy Heart - 2009
To film, dzięki któremu odkryłam moc muzyki country (!!!). Starzejący się, sfrustrowany piosenkarz to prawdopodobnie najlepsza rola Jeffa Bridgesa. Za dnia upaja się whisky, by wieczorem dawać koncerty w prowincjonalnych barach przypominając o blaskach swojej minionej (chociaż trochę niedocenionej) kariery. Jest w tym filmie trochę melancholii, ale nie ckliwości. Vanity Fair napisało o współpracy Coopera i Bridgesa w ten sposób: "Każdy, kto kocha filmy jest szczęśliwy, że tych dwoje mogło się spotkać".

NORA EPHRON I MERYL STREEP
Garnkowe Prowokatorki


Nakręciły razem trzy filmy: Silkwood - 1983, Zgaga (Heartburn) - 1986 (z Ephron jako scenarzystką) oraz Julie & Julia - 2009 (Ephron jako scenarzystką i reżyserką)
Silkwood był pierwszym poważnym filmem Streep, Julie & Julia - powodem kolejnej nominacji do Oscara. Julia Child w wykonaniu Maryl Streep to uosobienie najczystszej radości życia i gotowania, kobieta pełna pasji, która delektowała się każdą chwilą i odkryła dla Amerykanek najlepsze smaki Francji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz