23 marca 2011

Happy Birthday Mummy!


Dzisiaj moja Mama obchodzi urodziny, dlatego i post będzie absolutnie szczególny.
Podrzucę Wam garść dobrych filmów, które w jakiś sposób kojarzą mi się z moją Mamą i które zdecydowanie są na liście jej ulubionych.

"Co się wydarzyło w Madison County"
reż. Clint Eastwood
1995To film z rodzaju obrazów, które nie nudzą się nawet przy x-nastym oglądaniu. Romans Franceski - żony, matki, gospodyni domowej o włoskim temperamencie (Meryl Streep) z supercharyzmatycznym Robertem, poznanym przypadkowo reporterem National Geographic (Clint Eastwood) pomaga Francesce odkryć uśpioną kobiecość (a widzom - niesamowity talent reżyserski i wrażliwość Clinta Eastwooda!).


Ten film jest klasycznym wyciskaczem łez w najlepszym wydaniu, z dość powolnie rozwijającą się historią, która, raz obejrzana, na zawsze pozostaje w świadomości.
Uwielbiam oglądać ten film w domu, ponieważ za każdym razem, gdy już wiemy, że Robert zaraz odjedzie z Madison County, żegnany przez smutne spojrzenia ukochanej, moja Mama rzuca: "Francesca, leć do niego!" - i wtedy przypominam sobie, co to znaczy magia kina.

"Stanley i Iris"
reż. Martin Ritt
1990


Czyli opowieść o tym, jak wiele może zmienić ciężka praca, siła marzeń i cudowne uczucie. Historia o prawdziwym życiu, zero banałów. Plus Robert De Niro i Jane Fonda w rolach tytułowych.

"Rzeka Tajemnic"
reż. Clint Eastwood
2003Jimmy (Sean Penn), Dave (Tim Robbins) i Sean (Kevin Bacon) byli kiedyś najlepszymi kolegami, wychowywanymi w niespokojnej bostońskiej dzielnicy. Od dnia, gdy jeden z nich został porwany, przyjaźń chłopców jakby przestała istnieć, zniszczona przez strach i tabu, którym było to, co działo się z Davem w obcym samochodzie i działo przez kilka kolejnych dni. Jednak ich drogi schodzą się 25 lat później. Dave nigdy nie odzyskał radości życia, jest wyalienowany, jakby nieustannie bał się innych ludzi, Sean został policjantem, a Jimmy Markum to ojciec, który zrobi wszystko, by pomścić morderców swojej ukochanej córki.


Kolejna tragedia sprawia, że mężczyźni znów stają się sobie bliscy, chociaż ta bliskość u Eastwooda ma wiele twarzy. "Rzeka Tajemnic" mistrzowsko trzyma w napięciu, jest perfekcyjnie skonstruowana, napisana i zagrana, wydaje mi się, że nie ma tam zbędnych czy nieprzemyślanych kadrów czy dialogów. Majstersztyk.
A najważniejsza scena w tym filmie to ostatnie spotkanie Jimmy'ego z córką (i, jak mówi Mama, spojrzenie Penna, który wygląda tak, jakby podejrzewał, że może jej już nigdy nie zobaczyć). Rozdziera serce.


"Łowca Jeleni"
reż. Michael Cimino
1978


Moja Mama uwielbia w tym filmie niekończącą się scenę wesela i wypieki na policzkach Meryl Streep. Bo chyba nie muszę dodawać, jak ważny jest to film.

"Czułe słówka"
reż. James L. Brooks
1983

Wspaniała, wzruszająca, ale jednocześnie bardzo ciepła i miejscami rozbrajająco zabawna opowieść o matce i córce, które, mimo że obie żyją według innych zasad i wzajemnie się przed sobą buntują, kochają się nad życie i w najważniejszych momentach nie widzą poza sobą świata.


Creme de la creme to, oczywiście, para Shirley MacLaine i Jack Nicholson: ona - Aurora, kochająca, ale jednocześnie trudna w pożyciu, apodyktyczna matka i on – Garrett, były astronauta. Mimo że nie chcą się do tego przyznać, zakochują się w sobie szaleńczą miłością, której zwieńczeniem jest niezapomniana scena mknięcia kabrioletem po plaży.
Zakończenie tego filmu łamie serce, ale sprawia, że to jedna z najpiękniejszych opowieści w historii kina.


"Wszystko o mojej matce"
reż. Pedro Almodóvar
1999


Film absolutnie wciągający, z fascynującą, tragioptymistyczną historią, w którym moja Mama, oprócz unikalnego stylu Almodóvara, uwielbia tapety na ścianach.

"Gra"
reż. David Fincher
1997

Kapitalny, kunsztowny thriller. Historia, której nie da się po prostu opowiedzieć, by nie zepsuć unikalności i przyjemności z oglądania. A zobaczyć trzeba, nie tylko dla niezrównanych Seana Penna i Michaela Douglasa.


i, najważniejsze:

MAMUNIU!
Kocham Cię
Wiesz, że chciałabym dla Ciebie wszystkiego, co najpiękniejsze. Rób zawsze to, co najbardziej lubisz, spełniaj marzenia i nie zmieniaj się, bo jesteś
NAJBARDZIEJ BOSKĄ MAMĄ NA ŚWIECIE!fotografie: telequebec.tv, allmoviephoto.com, guardian.co.uk, pollsb.com, thebestpictureproject.files.wordpress.com, lastrada.free.fr

5 komentarzy:

 1. Z powyższych filmów widziałam tylko Grę i Rzekę Tajemnic i zachęciłaś mnie do obejrzenia kilku innych:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bezcenna taka córka ;) Dołączam się do życzeń ;) Chciałam jeszcze dodać, że chciałam we wtorek posłuchać Twojej audycji, ale mi się nie udało - słyszałam tylko jakieś buczenie ;( Nie wiem czy to wina mojego odtwarzacza (winamp) czy to wina radia. Żałuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję Wam bardzo za ciepłe słowa !!!

  a odnośnie audycji - rzeczywiście, mieliśmy spore problemy techniczne przez pierwsze 20 minut z powodu przeprowadzki studia ! Ale mam nadzieję, że w nadchodzącym tygodniu obejdzie się bez problemów i że audycji będzie można posłuchać w całości bez zakłóceń, zapraszam więc na wtorek o 21:00 :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, Twoja Mama musi być dumna z takiej córki:) Wszystkiego Dobrego dla Was obu!

  OdpowiedzUsuń