15 marca 2012

Lęk Wysokości

Pełnometrażowy debiut Bartosza Konopki, autobiograficzny "Lęk Wysokości" to bardzo intymne, hipnotyzujące, piękne i emocjonalnie odważne studium relacji między ojcem i synem.

  

Tomek (Marcin Dorociński) pracuje jako reporter w telewizji. Ma świetną narzeczoną, piękne mieszkanie i zajmujące życie zawodowe, jednak cieniem na tych pięknych obrazkach kładą się jego problemy z ojcem, który trafia do szpitala psychiatrycznego. 

fot. Mateusz Skalski


W oczach sąsiadów Wojciech (Krzysztof Stroiński) jest bowiem groźnym wariatem, który wyrzuca z okna telewizor, żyje wśród setek niepotrzebnych przedmiotów i w afekcie posuwa się nawet do podpalenia drzwi sąsiedniego mieszkania. Mężczyzna jednak w rzeczywistości jest bardzo zagubiony. W przeszłości pozostawiony przez żonę wyjeżdżającą do pracy w Niemczech, po latach miota się między agresją a apatią, uczuciami do syna, a nienawiścią do świata.

fot. Mateusz Skalski 

Tomek wie, że tylko porozumienie z ojcem może przynieść mu spokój. Czuje, że wychowanie własnego dziecka będzie tym trudniejsze, im bardziej będzie się oddalał od Wojciecha. W ich rozmowach jest często niewiele słów, ale każde spotkanie, przepełnione wieloma wymownymi, symbolicznymi gestami coraz silniej ich do siebie zbliża. Tytułowy lęk wysokości zostaje pokonany podczas wspólnej wyprawy w góry, a sceny tam nakręcone (autorem zdjęć do filmu jest Piotr Niemyjski) robią ogromne wrażenie.

fot. Mateusz Skalski

"Lęk Wysokości" to koncert znakomitego aktorstwa Krzysztofa Stroińskiego i Marcina Dorocińskiego. Stroiński fantastycznie portretuje dotkniętego chorobą psychiczną Wojciecha, który najbardziej ceni spokój w swoim własnym świecie, początkowo przede wszystkim kosztem spokoju syna. Tomek z kolei nie potrafi zignorować tego, co dzieje się z jego ojcem nawet, gdy cierpi na tym jego poukładana codzienność. 


Partnerujące im Magdalena Popławska, Dorota Kolak i Anna Dymna są dla nich jedynie całkiem interesującym, ale niekoniecznie wyrazistym tłem. 


fot. Mateusz Skalski  

"Lęk Wysokości" to wspaniałe, wzruszające, emocjonalne kino. To film, który na długo pozostawia po sobie ślad i jednocześnie dowód na wielki talent i dojrzałość artystyczną twórców.
 
Premiera kinowa filmu już 20 kwietnia 2012.

"Lęk Wysokości" miałam przyjemność obejrzeć w ramach (już 15.!) Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM Zbliżenia, jednego z najciekawszych (jeśli nie najciekawszego!) festiwali promujących kino niezależne.


 
fot. Marcin Oliva Soto

Pomysł zaproszenia Marcina Dorocińskiego na dyskusję z widzami tuż po zakończeniu seansu był strzałem w dziesiątkę, bo miał on do powiedzenia sporo naprawdę interesujących rzeczy na temat pracy nad filmem i samego aktorstwa, co ukazało mi kilka kolejnych niuansów i tropów "Lęku Wysokości".


fot. Marcin Oliva Soto

Zdjęcia autorstwa Marcina Olivy Soto (po kliknięciu w nazwisko fotografa będziecie mogli podziwiać inne jego fotografie, polecam, bo są naprawdę imponujące!) pochodzą ze strony festiwalu: www.zoomfestival.pl i tutaj możecie znaleźć więcej zdjęć i wszystkie informacje na temat festiwalu. 


fot. Marcin Oliva Soto

Bardzo dziękuję również współorganizatorowi festiwalu, Markowi Oleksemu za możliwość obejrzenia filmu pomimo pewnych  początkowych trudności!


fotografie Mateusza Skalskiego: studiomunka.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz