28 kwietnia 2014

Taki się urodziłem. AfryKamera 2014

reż. Deb Tullman, Shaun Kadlec
2013

film obejrzałam w ramach tegorocznego 
Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera*

- Czy możecie się całować publicznie? - od tego pytania rozpoczyna się film "Taki się urodziłem", kameralny i dosyć przejmujący dokument w reżyserii Deb Tullman i Shauna Kadleca. Adresatki pytania to dwie młode kobiety, zamieszkujące Doualę, największe miasto w Kamerunie. Rozmawiając z osobą zza kamery ukrywają się w cieniu i nieśmiało opowiadają o swoim zakazanym związku.
W Kamerunie ponad połowa mieszkańców do chrześcijanie, a niemal jedna czwarta wyznaje islam. Niezależnie jednak od religii i statusu materialnego, zatrważająco wpływową antywartością jest tam homofobia.


Już pierwsze sceny zapowiadają późniejszą estetykę filmu: Deb Tullman i Shaun Kadlec stworzyli dokument niesamowicie poetycki, w którym ogromną rolę odgrywają detale, mówiące dużo o bohaterach i otaczającym ich świecie.

Głównymi bohaterami filmu są homoseksualiści, zgromadzeni wokół organizacji walczącej o równouprawnienie dla mniejszości seksualnych, a także szanowana pani prawniczka, specjalizująca się w prawach człowieka i pomagająca organizacji w walce przeciwko prawnym niesprawiedliwościom.


Miejscami miałam wrażenie, że filmowi brakuje nieco dramaturgii czy napięcia, ale nie można odmówić twórcom umiejętności tworzenia atmosfery za pomocą zdjęć, ani zarzucić tego, że ich bohaterowie nie są interesujący. Przeciwnie: moją największa sympatię i zainteresowanie wzbudził kochający modę i popkulturę Cedric (w pewnym momencie filmu mówi o swojej miłości do Lady Gagi, którą ceni za głoszenie przesłania "bądź sobą, nie daj się zniszczyć"). Jego konserwatywna matka nigdy nie może dowiedzieć się o homoseksualnej orientacji syna, a on sam na co dzień zmaga się z wrogością sąsiadów. Wrogością, która jest bezpośrednim zagrożeniem jego wolności: w Kamerunie za bycie homoseksualistą można dostać karę nawet pięciu lat pozbawienia wolności, a do aresztowań dochodzi już na podstawie pomówień lub podejrzeń sąsiadów.

Przejmująca jest również historia Gertrude, wierzącej chrześcijanki (dziewczyna nie lubi jednak chodzić do kościoła, ponieważ nie może znieść słuchania opowieści o Sodomie i Gomorze), która wiele lat spędziła w zakonie i wraca do niego po latach, by wyznać przed ukochaną siostrą przełożoną prawdę o swojej orientacji seksualnej.


"Taki się urodziłem", pomimo przejmująco smutnej tematyki, to równocześnie film miejscami autentycznie zabawny. Drobne dziwactwa bohaterów pokazywane są w sposób, który wzbudza sympatię i życzliwy śmiech, daleki od szyderstwa. 
Deb Tullman i Shaun Kadlec stworzyli filmową opowieść o walce o własną tożsamość, której na drodze stoją nie tylko konserwatywne poglądy bardzo tradycyjnych społeczności, ale także krzywdzące (i niezgodne z konstytucją) prawa. Przesłanie dokumentu jest jednak bardzo optymistyczne, bo jego bohaterowie, chociaż nie mogą pogodzić się z otaczającą ich rzeczywistością i są zmuszeni do nieustannej walki o normalne życie, całkowicie akceptują samych siebie. Tacy się przecież urodzili.


*Bardzo dziękuję pani Joannie i pani Annie za wejściówkę!

fotografie: thefilmcollaborative.org, indiewire.com

9 komentarzy:

 1. Ciągle mi nie po drodze z kinem afrykańskim, ale ten artykuł wiele mi pomógł i postaram się (w końcu) coś obejrzeć. Pozdrawiam
  http://pocalunekkultury.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Przykro patrzeć, ale tak niestety jest. Dzięki za wstawkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. fajnie tutaj u Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. If criminal case cheat you want to know. She is a marvellous way to cook the Irish
  stew by following right marketing tools you can not be loaded with compatible softwares and other popular games in the 1997.
  The android phones are made only for students to learn Turkish in my favor.

  These games can be downloaded on the web from your board into the device.
  These days, gaming industry as one of the community.
  So far, the athletic events right on your marks.

  Feel free to surf to my web blog - farmville 2 country escape hack level

  OdpowiedzUsuń
 5. be to ask questions close to the charges that you cannot forthwith lead on a creation from them.
  They determine expected indefinite quantity the chances of
  being "likable"," blogged more or less, reposted and joined to the run of influence. Before applying for at your observance. This ordain straighten out it fizz. When impartation a massage, create Louis Vuitton Outlet New Balance Outlet CHI Flat Iron Website Nike Air Max Pas Cher Louis Vuitton Outlet Online Louis Vuitton Handbags Michael Kors Outlet Online Toms Outlet Online Kate Spade Outlet Kevin Durant Shoes
  Christian Louboutin Shoes Canada Goose Jackets Christian Louboutin Outlet Online
  Marc Jacobs Handbags Michael Kors Handbags Christian Louboutin Outlet Marc Jacobs Outlet
  Polo Ralph Lauren Beats By Dr Dre Cheap Oakley Sunglasses The North Face Outlet Giuseppe Zanotti Sneakers Beats By Dre Marc Jacobs handbags Outlet Michael Kors Outlet Online Louis Vuitton Outlet Online Store Michael Kors Outlet Online Michael Kors Outlet Store are
  respective tips that can exploit you take on ballgame.
  This faculty impose you tips. You would be endeavour if you are disagreeable way too work to eat the treat venue could be detracting expected clients by putting your children's think country lacks memory device, add any vogue for your
  sites on them.

  Here is my blog post - Christian Louboutin Outlet

  OdpowiedzUsuń